Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Türkiye’de Araba Fiyatları Neden Yüksek?

Türkiye’de Araba Fiyatları Neden Yüksek?

Türkiye dünya üzerinde arabalardan en çok vergi alan ülkelerin başında geliyor. Özellikle yüksek motorlu araçlarda vergiler %180 oranına kadar çıkabiliyor. Bunun anlamı yüksek motorlu bir araç almanız durumunda devlete de 2 araç parası vermeniz gerekmektedir. Yalnızca araç alırken değil aracı aldıktan sonrada her yıl MTV ödersiniz. Son günlerin tartışma konusu olan MTV araçtan araca değişmekle birlikte yıllık ortalama 1500 TL civarındadır. Bu fiyat aracın yaşına, motoruna ve değerine göre yukarı ve aşağı yönlü hareket edebilir. Türkiye’de araçların pahalı olmasının baş nedeni ÖTV yani Özel Tüketim Vergisidir. 2002 yılında Avrupa Birliği’ne uyum süreci içerisinde çıkan ÖTV yıllar içinde devletin en önemli gelir kaynaklarından biri olmuştur. Özel Tüketim Vergisi sayesinde her sene milyarca lira devletin kasasına girmektedir. ÖTV yalnızca araçlarda değil aslında hayatımızın her alanında cebimizden çıkan bir vergidir. Cep telefonu, alkollü içecekler, tütün ürünleri, araçlar, benzin hatta 2018 yılı itibari ile gazlı içeceklerden dahi bu vergi alınmaya başlayacak.

Araç fiyatlarında en büyük etken vergiler. Ancak tek sebep alınan vergiler değil. Özellikle son yıllardan TL’nin Euro ve Dolar karşısında ki değer kaybı araçların ülkemize girişlerinde ki fiyatları bir hayli arttırdı. Örneğin Avrupa’da 20.000 Euro olan bir araç ülkemize 83.000 TL gibi bir rakamla giriş yapıyor. Elbette bu yalnızca giriş fiyatı. Gümrük, KDV ve ÖTV gibi masrafları ekleyip bir de bayi karlarını hesaba kattığımızda yaklaşık 150.000 TL bir fiyata satın alabiliyor. Aynı şey dolarla giren arabalar içinde geçerli. Ülke para birimimizin özellikle euro ve dolar karşısında ki başarısız performansı her geçen yıl daha kötüye giderek bu para birimlerinin TL karşısında ki değeri katlanarak artmaktadır. Bu da bizlerin her sene araç almasını zorlaştıran bir başka sebep.

Türkiye’de araçların neden pahalı olduklarını kısaca anlatmaya çalıştık. Üretmeden tüketen toplumların genelinde görülen bir sorunla karşı karşıya kalmaktayız. Para birimimiz her geçen gün Euro ve Dolar karşısında değer kaybetmekte. Buna karşın ihracatta radikal bir artış maalesef görünmemekte. Türkiye’de araç sahipleri gerek araç satın alırken gerekse satın aldıktan sonra ülke ekonomisine en çok katkıda bulunan grup olarak bilinmektedirler. Zaten yalnızca vergiler ülkesinde altınıza aldığınız bir araç özel tüketim olarak görülebilir ve bu kadar vergi baskısıyla cezalandırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ