Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Esnaf Kooperatif Kredi Nasıl Alınır?

Esnaf Kooperatif Kredi Nasıl Alınır?

Girişimcilerin önlerinde ki en büyük problemlerden bir tanesi, planladıkları işe başlamaları için gerekli olan finansmandır. Birçok girişimci adayı henüz bir işletme kuramadan fikirlerinden vazgeçmekte ya da bir süre ertelemektedir. Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) destek KOSGEB tarafından verilmektedir. Anca KOSGEB her iş fikrini desteklememekle beraber, girişimcilerin yeni bir iş kurma aşamasında onlara doğrudan nakit desteği sağlayan bir kurum değildir. KOSGEB’den destek almak için öncelikle kurulu bir işletmenin olması gerekir. Yani işletme kurulumu ve işletmenin faal duruma geçebilmesi için her türlü eksikleri tamamlanmış olmalıdır. Ardından yapılacak iş projelendirilerek KOSGEB’e ibraz edilir ve onay verildiği takdirde öncesinde yapılan harcamaların KOSGEB’in kapsadığı kısımlara kişiye ödenir. Bu uzun bir süreçtir. Kişinin bu süreci atlatabilecek birikimi olması gerekir. Sonucu ise mutlak bir kabul ile sonuçlanamayabilir.

KOSGEB’den alması bir hayli zor olan desteğin yanında, yine devlet tarafından bazı kooperatifler aracılığıyla esnafa verilen krediler mevcuttur. Bunlardan en bilineni ESNAF KOOPERATİF kredisidir. Bu kredi tek seferde 150.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Esnaf Kooperatif kredisinin en cazip özelliği düşük faizli olmasıdır. Bir devlet ya da özel bankadan çekilen ticari kredilere göre oldukça uygundur. Esnaf Kooperatif Kredisi, bağlı bulunduğuz esnaf odaları tarafından kullandırılmaktadır. Bazı bölgeler de ise Esnaf Kooperatif Birliği şubeleri tarafından kredi tahsis edilir. Kredi Türkiye Halk Bankası tarafından verilmektedir. Maksimum vadesi ise 5 yıldır. Ödemelerinizi aylık ya da 3 aylık periyotlarla ödeyebilirsiniz. Taksitlerinizi düzenli ödemeniz durumunda belirli bir aydan sonra tekrar kredi çekebilirsiniz. Yani 150.000 TL kredi çekip bu kredinin düzenli ödemelerle 40.000 TL’sini ödediğiniz takdirde 40.000 TL daha kredi çekebilirsiniz.

Esnaf Kooperatif Kredisi çekerken sizden istenen belgeler, imza sirküsü, vergi levhası, kimlik ve 2 adet kefil. Bu kefillerden en az birinin memur olması işini kolaylaştıracaktır. Size kefil olan kişilerin ev ya da araba gibi gayrimenkullerini ipotek ettirmeleri gerekmektedir. Eğer araba ipotek edilecekse kasko poliçesine daini mürtehin şerhi koydurulması zorunludur. Evini ipotek edecek kişinin ise tapu dairesine giderek borcu yoktur kâğıdı alması gerekmektedir. Tüm belgeler ve teminatlar ibraz edildikten sonra Halk Bankası’ndan iki yetkili gelerek iş yerinizi inceliyor. Eğer olumlu sonuçlanırsa para Halk Bankası hesabınıza birkaç gün içerisinde yatırılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ