Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Dünyanın en büyük video platformu olmasının yanında, internet üzerinden de en çok para kazandıran Adsense sistemini içinde barındıran Youtube Türkiye’de her geçen gün popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Youtube basit bir video paylaşım platformundan çok daha öteye geçti. Artık firmalar yüksek bütçeli TV, Radyo ve basılı yayınlara reklam vermek yerine Youtube üzerinden çok daha fazla kişiye çok düşük bütçelerle ulaşmakta. Değişim yalnızca reklamların verildiği mecralarda değil aynı zamanda reklam yüzlerin de değişimler var. Youtube da artık kendi ünlülerini yaratan bir platform. Yıllar önce TV’lerde izlediğimiz pop starlar nasıl sesleriyle star yaratıyorsa Youtube da her alanda milyonlarca star yaratmakta.

Youtube içerisinde milyarlarca video barındıran ve her videosu ayrı bir içerik olan platform. Bu platformda kanal sahiplerini kendi videolarını kurgu yoluyla youtube da paylaşarak milyonlar hatta milyarca insana ulaşabiliyorlar. Türkiye’de gençler arasında gitgide popüler hale gelen youtube videolarının sahiplerine daha doğrusu kanal sahiplerinde youtuber ismi verilmekte. Ülkemizde gençlerin en çok takip ettiği youtuberlar Enes Batur, Orkun Işıtmak, Danla Biliç, Berkcan Güven, Ruhi Çenet, Reynman  Barış Özcan ve daha adını sayamadığımız birçok isim. Bu isimler hemen hemen bütün paylaştıkları videolarda milyonlarca izlenmeye ulaşıyorlar ve binlerce yorum alıyorlar. Peki, bu insanlar video paylaşarak ne elde ediyorlar? Elbette bu emeklerin bir karşılığı olan para, kazanç elde ediyorlar. Üstelik hatırı sayılır kazançlardan bahsediyoruz. Bir videonun milyonlarca izlenme alması binlerce dolara tekabül ediyor. Enes Batur ve Orkun Işıtmak en çok kazanan youtuberların başındalar. Ayrıca birçok isim youtube kazançlarının yanında yine youtube üzerinden reklamlar veren ünlü firmalarında yüzleri olarak ciddi rakamlar kazanmaktalar.

Youtuberlar ne kadar kazanıyor? Aslında bu sorunun cevabını net bir şekilde vermek oldukça zor. Ancak Enes ve Orkun için aylık 7-8 bin dolar para kazandıklarına dair yazılar mevcut. Youtube yayın ilkeleri gereği youtuberların kazançlarını açıklamalarına izin vermiyor. Hal böyle olunca bu yüksek izlenime sahip youtuberların kazançlarını ancak tahmin edebiliyoruz. Fakat şöyle bir durum da var ki, bütün youtuberlar işlerinde en iyilerini yapabilmek için ciddi emekler harcıyorlar. Bunların karşılığı olarak kazandıkları paraları da sonuna kadar hak ediyorlar. Eğer sizde youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız öncelikle kendinize bir kanal açın ve elinizde ki telefonunuzla başlangıç için içeriğinizi oluşturmaya koyulun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ