Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanma

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri boş zamanlarımızı değerlendirememe olarak gözükebilir. Ev hanımları, öğrenciler ve ek iş yapmak isteyen çalışanlar, bu boş zamanlarını verimli bir şekilde geçirmek istemekteler. Ek iş olarak günümüzde oldukça fikir mevcuttur. Bunlardan birisi de gizli müşteri olarak para kazanmaktır. Çeşitli araştırma şirketlerinin yaptıkları anketleri hepimiz biliriz. Ona benzer bir iş olan gizli müşteriliği tanıyalım.

Bazı araştırma şirketleri, İş yerleri hakkında genel bilgi toplama, müşteri ile olan ilişkilerini analiz etme ve müşterilerinin haklarına ne denli riayet ettikleri hakkında bilgi toplamaktadır. Bu iş yerleri hakkında bilgi edinmek isteyen araştırma şirketleri, bu konuda bazı danışmanlık şirketlerine başvurmaktadır. Danışmanlık şirketleri ise oldukça gizli bir şekilde bu bahsedilen iş yerleri hakkında bilgi toplamaktadırlar. Bu işlemi yapmak için kendi personellerini veya dışarıdan seçtikleri kişileri bu görevler için seçerler. Gizli müşteri seçilen kişiler ise, iş yerine müşteri olarak giderler ve kendilerine verilen bilgiler doğrultusunda gözlem yaparlar. Bu işlemdeki maksat ise iş yerinin yeterliliğinin tespit edilmesidir. Yaşanan olaylar ve davranışlar hakkında rapor tutularak danışmanlık şirketine veriliyor. Danışmanlık firması da bu konuda analizlerini yapıyorlar ve bu araştırmayı yapan şirkete yaptıkları analizler sunuluyor.

Nasıl Olunur?

Öncelikle bu mesleği yapabilmeniz için bir kariyer sitesinde cv’nizin olması gerekmektedir. Tüm iş ilanları genellikle bu siteler üzerinden verildiğinden, kariyer sitelerini ilk basamak olarak alabiliriz. Bazı danışmanlık firmaları ise internet siteleri üzerinden başvuru kabul edebiliyorlar. İstenen özelliklere geldiğimizde ise teknolojiden anlamaları (fotoğraf/video çekebilme, yazışmalar için gerekli.), lise veya üniversiteden mezun olmaları, işini özenli bir şekilde yapmaları ve disiplinli olmalarıdır.

Ne Kadar Kazanırlar?

Başlangıçta ek iş olarak bunu yapanlar ortalama 15-20 TL arası para kazanırlar. İncelemeye göre değişen fiyatlar bazen 100-150 TL’yi bulabiliyor. Danışmanlık firmalarının aldığı fiyatlar kişi başına ortalama olarak 60 liradan başlayıp 200 liraya kadar dayanabiliyor. Bu aldıkları ücretlerin yarısını gizli müşteri olarak çalışanlara vermekteler. Bazı mağazalarda mağaza sayısı kadar denetleme yapmak mümkün olduğundan yüksek miktarlar kazanabilme imkanına sahipsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ