Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Evde Jelibon Yapımı

Evde Jelibon Yapımı

Evde Jelibon Yapımı

Evde iş fikirleri arasında pek bilinmeyen ve rekabetin az olduğu işlerden biri evde jelibon yapımı işidir. Jelibon, insanların genellikle marketlerde ağızlarını tatlandırsın diye severek aldıkları bir üründür. Genelde sadece yemek için aldığınız bir ürün olduğundan aklınıza jelibonun ticaretini yapabileceğiniz gelmemiştir. Fakat evde jelibon yapımı işi belki de en karlı ve basit iş fikirlerinden biridir. Hatta sanatsal kimliğinizi ortaya koyarak kalp, kare, penguen, ayı gibi birçok şekilde jelibon yapıp satabilirsiniz. Yaptığınız jelibonları, şeker dükkanlarına, aktarlara, nikah ve bebek şekeri satan dükkanlara pazarlayabilirsiniz.

 

Evde Jelibon Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Evde jelibon yapabilmek için gerekli malzemelerin tedariğini her yerden yapabilirsiniz. Satış fiyatına oranladığınızda malzeme masrafının düşük olduğunu göreceksiniz. Evde jelibon yapımı için gerekli malzemeler ise şunlardır;

  • 1 Bardak Su
  • 4 Su Bardağı şeker
  • Biraz Kaynar Su
  • 4 Çorba Kaşığı Jelatin
  • Vermek İstediğiniz Aromaya Göre Yağ
  • Gıda Boyası
  • Yapımda Kullanılacak Genişçe Kaplar

Evde Jelibon Nasıl Yapılır?

Evde jelibon yapımı için ilk önce gerekli malzemeleri hazırlamalısınız. Ardından Jelibon’u dökeceğiniz kapları, iyice temizledikten sonra yağlayın. Kapları yağlama işlemi bitince, daha önce ayarlamış olduğunuz geniş kaba jelatinle beraberi bir bardak suyu dökün ve karıştırın. Karıştırma işlemi devam ederken az bir miktarda kaynar su ekleyin. Yaklaşık 4 – 5 dakika sonra jelibonun hammaddesi olan jelatin eriyecektir. Eridikten sonra üzerine şeker ilavesini yaparak karıştırmaya devam edin. Şeker ilave ettiğiniz erimiş jelatini, yaklaşık olarak 25 dakika ocağın üstünde karıştırarak pişirmeye devam edin. İyice piştikten sonra jelibonları hangi aromalarda istiyorsanız, ona göre farklı farklı kaplara bölün. Ardından kaplara istediğiniz aroma yağlarını ekleyin. Bu işlemle beraber jelibon yapımının en zahmetli kısmı tamamlanmış olur. Kesim aşamasına geçmek için jelibonun üstünü kapatarak yaklaşık 5 saat buzdolabına koyarak dondurun. Ardından donmuş jelibonu ister keserek parçalara bölün, istereniz şekilli kalıplar kullanarak farklı farklı görüntülerde jelibon elde edin. Son olarak kesim işlemini tamamladığınız jelibonları toz şekere bulayarak satış işlemine hazır hale getirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ