Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Emeklilere İkramiye Masada

Emeklilere İkramiye Masada

Emekliler ve memurlar için heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) emeklilerin ve memurların bayramlarda olmak üzere yılda iki kez bir maaş ikramiye talebini toplu sözleşme görüşmelerinde masaya sunuldu. Öncelikle emeklilerden başlayarak memurlara daha sonra işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de bu ikramiyenin yansıtılması masada gündeme gelen konular arasında yer aldı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde ikramiye konusunun masaya gelme taşınmasını olumlu bulan TÜED Hukuk Danışması Avukat Cafer Turan Yazıcıoğlu, bu konunun hükümet kanadından da ciddi bir şekilde ele alındığını ifade etti. Aslında bu ikramiye konusu yeni bir konu değil. Yıllardan beri emeklilerin ve memurların talep ettiği bir ek ödemedir. Ancak bugüne kadar toplu sözleşme masasına gelmemişti. Eğer bu istek kabul edilirse emekli ve memurlara yılda iki kez olmak üzere 1915 TL ikramiye verilmiş olacak.

İki sene önce ki toplu sözleşme masasında gündeme gelen promosyon bu sene itibari ile bütün emeklileri kapsayacak şekilde harekete geçti. Memur-Sen ikramiye talebinin başta memur ve memur emeklisine uygulanması halinde işçi ve Bağ-Kur emeklisine de uygulanacağına kesin gözüyle bakıyor. 21 Ağustos tarihine kadar karara bağlanacak toplu iş sözleşmelerinden ikramiye kararı çıkması herkes tarafından heyecanla bekleniyor

Kurban Bayramı yaklaşırken bir açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından geldi. Bakanlık bu ay maaşları erken ödeyeceğini bildirdi. Emekli maaşlarını ayın 20-25 günleri arasında alanlarda bir değişiklik olmayacak ancak emekli, dul ve yetim aylığını eylül başında alacaklar 28-ve 29 Ağustos tarihlerinde alacaklar. Bütün ödemelerin devlete faturası ise 3 milyar 935 milyon 776 bin lira.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ