Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Eximbank’tan KOBİ’lere Müjde

Eximbank’tan KOBİ’lere Müjde

 

KOBİ’lere müjdeli haber Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Eximbank’tan geldi. Eximbank reeskont döviz kredisi faiz oranları 10 baz aşağıya çektiğini ve KOBİ’lere ek olarak 2.5 Milyar Türk Lirası Kredi sağlayacağını açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde: “ Eximbank, hem kaynaklarını çeşitlendirmeyi hem de kendi finansman maliyetleri düşürmeyi başarmıştır. Bu nedenle reeskont döviz kredisi faiz oranlarında 10’ar baz puanlık yüzde 20’ye varan oranlarda indirime gitme kararı aldık.”

Ayrıca Bakanlık dört ay vadeli reeskont döviz kredilerinin faiz oranını  libor/euribor  0.50 seviyesinden 0.40 seviyesine, sekiz aylık vadeli kredilerin faiz oranını ise libor/euribor 0.75’ten 0.65’e indirdiğini açıkladı. Altı aya kadar olan reeskont döviz kredilerinin faiz oranı ise libor/euribor 50 olarak karar verildi.

KOBİ’LERE MÜJDE

KOBİLERE artı finansman sağlanmasına da karar verildi. Ancak bu ilave destek TL cinsi ile. Açıklamaya göre İhracat Kredisi ve İhracata hazırlık kredisi sadece Kobi’lere destek sağlayacak ve bu kapsamda da ek 2.5 milyar TL kredi sağlanacak.

Bu kararın Eximbank’ın uygun maliyetli reeskont kredilerine erişmekte zorluk çeken KOBİ’lerin finansman problemlerini çözmek gayesiyle uygulamaya konulduğu ve bankanın öz kaynağı ile sınırlı tutulacağı ifade edildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ