Türkiyekonomi – Dünyadan Haberler, Ekonomi, İşletme ve Finans

Enflasyon Beklentisinde Düşüş

Enflasyon Beklentisinde Düşüş

 

Enflasyon Beklentisi

Merkez Bankası Beklenti anketinde değişiklik gerçekleştirildi. Buna göre 2017 yılı sonu itibari ile TÜFE %9,46 olarak bekleniyor. Bir önceki beklenti %9,49’du. Merkez Bankası beklentisini %0,3 puan düşürmüş durumda. Yılsonuna ki beklenti değişirken Ağustos ve Eylül aylarında ki TÜFE değişmeyerek %0,21 ve %0,57 olarak kaldı. Beklentilerin değiştiği bir diğer ay ise Ekim ayı. Merkez Bankası Ekim ayı TÜFE beklentisini 1,17 olarak beyan etti. Daha önce yapılan anket döneminde çıkan beklentiler, son yapılan ile düşüş göstermiş oldu. Buna göre 2 ay sonrası için TÜFE %8,41 beklenirken son anketle bu beklenti %8,37 oldu.

Dolar Beklentisi

Enflasyon tarafında beklenen oranlarda düşüş yaşanırken, döviz tarafında da düşüş hâkim. MB’nin yılsonu dolar tahmini 3.72 TL’ye geriledi. Önce ki anketlerde doların 2017 sonunda 3.75 TL olacağı öngörülüyordu. 12 ay sonra doların 3.87 TL olması bekleniyor.

Cari Açık Beklentisi

Cari açıkta ise büyüme göze çarpıyor. Buna göre 2017 yılı için beklenen 36,5 milyar dolarlık cari açık 36,7 milyar dolar olarak revize edildi. 12 ay sonrası için ilk anket döneminde 38,5 milyar dolar beklenirken son anketle beraber 38,6 milyar dolar seviyesinde bir beklentiye revize edildi.

Büyüme Beklentisi

Büyümede ise, referandum sonrası borsa da yaşanan ralli, doların hareketinin kısıtlanması büyüme beklentisi olumlu etkiledi ve 2017 yılı için büyüme beklentisi  %4,4 seviyesine yükseldi. Bir önceki ankette bu yıl için öngörülen büyüme %4,1 seviyesindeyken son anketle beraber %4,4 seviyesine yükseldi. 2018 için de büyüme oranları bir önce ki dönem yapılan anketle, son yapılan anket arasında değişikliğe sebep oldu. Buna göre önce ki anket döneminde %3,9 oranında büyüme beklenirken, son anketle %4,0 olarak beklenti yükseldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ